Çocuk – Ergen Psikolojisi

Benim özgüven bildirgem

Ben Kendimim. Tüm dünyada benim benzerim kimse yok. Bazı yönleri bana benzeyenler var. Fakat kimse tam olarak tüm yönleriyle benim gibi değil. Dolayısıyla bende varlık bulan her şey sadece bana özgü, çünkü onları ben seçtim.

Benimle ilgili her şey benim; vücudum ve onu oluşturan her şey; zihnim ve onu oluşturan tüm düşünce ve fikirler; gözlerim, ve onun ifade ettiği tüm görüntüler; duygularım ve onlar her neyse öfke, neşe, kaygı, sevgi, hayal kırıklıkları, heyecan; ağzım ve oradan çıkan her sözcük; nazik, yumuşak ya da kaba, doğru yada yanlış; sesim, yüksek ya da alçak, ve tüm davranışlarım, başkalarına ya da kendime karşı.

Kendi fantezilerim, rüyalarım, umutlarım, korkularım Tüm zafer ve başarılarım bana ait, tıpkı tüm hatalarım gibi.

Çünkü beni oluşturan tüm parçalar benim. Kendimle tamamen yüzleşebilirim, ve böylece benim için en önemli şeylere ulaşmak üzere bir bütün olarak amaçlarımı gerçekleştirebilirim.

Kendi kendimi şaşırtan bazı yönlerim olduğunu biliyorum. Ve bilmediğim başka yönlerim de var. Fakat kendimle dost olduğum ve kendimi sevdiğim sürece, beni şaşırtan bu yönlerin üzerine cesaret ve umutla gidip kendimle ilgili daha pek çok şey bulabileceğimi biliyorum.

İnsanlara nasıl görünürsem görüneyim, ne söylersem, ne yaparsam yapayım, herhangi bir anda ne düşünürsem ne hissedersem hissedeyim, hepsi de benim. Bu bana özgü. Zamanın o noktasında nerde olduğumun ifadesi.

Ne yaptığıma, nasıl düşündüğüme, ne hissettiğime baktığımda, bazı yönlerim uyumsuz olabilir. Ve ben bu uymayan yönleri çıkarıp, uyduğuna emin olduklarımla yola devam edebilirim. Çıkardıklarımın yerine yeni şeyler yaratabilirim.

Benim dışımdaki dünyada, insanlara bir düzen yaratabilecek, ilişkileri anlamlı kılabilecek, üretken ve onlara yakın olabilecek, gerekirse dışarıda hayatta kalabilecek birikimim var.

Kendime aitim ve böylece kendimi yeniden düzenleyebilirim.

Ben kendimim ve bundan mutluyum.

Virginia Satir